Nahoru

Pasivní domy

Spotřeba pasivního domu 

Pasivní dům má roční potřebu tepla na vytápění maximálně 15 kWh/m². Přívlastek pasivní znamená, že dům v podstatě nepotřebuje aktivní samostatný systém, v němž proudí topné médium. Dům nemusí mít ani klimatizaci, je však vybaven kvalitním větracím systémem s rekuperací (zpětným získáváním) tepla: Vzduch vypouštěný z místnosti předává v tepelném výměníku téměř všechno své teplo čerstvému vzduchu, který do místnosti právě přichází. Tento systém se nazývá řízeným větráním.

V českých podmínkách se ovšem i do energeticky pasivních domů instalují klasické zdroje tepla. Mohou však mít velmi nízký výkon a stačí, když pracují jen několik desítek nejchladnějších dnů v roce. Navíc jde zpravidla o alternativní zdroj – např. tepelné čerpadlo či solární systém. Klasické topení, jako kachlová či krbová kamna (příjemné sálavé teplo, využití v kuchyni) si  klidně můžeme dopřát i v pasivním domě.

Díky úsporám energie se cena běžného domu srovná s cenou nízkoenergetického, respektive pasivního domu zhruba za 20 let. Pak bude vlastník pasivního domu spořit, zatímco v běžném domě prodělávat. Vzhledem k rostoucím cenám energií i zlevňování výstavby pasivních domů se však návratnost nejspíš zkrátí. Pasivní domy jsou v současné době vrchol vývoje staveb pro bydlení a jako každá taková technologie má vyšší cenu a tím i delší dobu návratnosti. Nově realizované domy Holiday Pacific Homes jsou nízkoenergetického standartu, po dohodě je možné realizovat je i v Pasivním provedení.